Představují typickou pískovcovou pahorkatinu až vrchovinu s mnoha geomorfologickými zajímavostmi. Dříve se používalo pro toto území též označení Dubská pahorkatina, Dubské pohoří nebo Dubské…
Tisový vrch je rozložitý zalesněný čedičový kopec (540 m), ležící nad severovýchodním okrajem Svojkova asi 2 km jihovýchodně od Sloupu. Jeho temeno tvoří okrouhlá náhorní plošina s několika…
Slavíček je výrazný čedičový vrch (535 m), strmě vystupující z nižší pískovcové plošiny asi 1,5 km jihovýchodně od Sloupu. Jeho jméno bylo podle místní tradice odvozeno od hvízdání větru ve skalních…
Modlivý důl je asi 1 km dlouhé romantické skalnaté údolí, hluboce zaříznuté do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova. Skalnatá rokle se původně…
Jde o skalní útvar, na kterém údajně podle pověsti obědval Karel IV. Najdeme ho uprostřed lesa na odbočce žluté značky mezi Doksy a Břehyní. Pod tímto skalním blokem je menší převis, kde dřive býval…
Zřícenina hradu Vítkovec stojí na malé vyvýšenině mezi Holanským a Milčanským rybníkem nedaleko Holan na Českolipsku v Libereckém kraji. Vítkovec byl jedním z našich nejmladších hradů. Dnes hrad…
Zříceniny nevelkého hradu Chudý hrádek se ukrývají v lese na ostrohu nad rozdvojením Dolského údolí na Českolipsku v Libereckém kraji. Z hradu se dochovaly zříceniny paláce, jehož zdi dosahují výšky…
Rynoltice leží pod jižními svahy Lužických hor, asi 5 km severovýchodně od Jablonného v Podještědí na hlavní silnici do Liberce. Její součástí jsou dnes také osady Jítrava a Polesí. První zmínka o…
Polesí je malebné letovisko, ležící asi 1,5km severně od Rynoltic v romantickém údolí, obklopeném zalesněnými vrchy. Jeho zakladatelem byl rynoltický učitel Sebastian Finke, který se při selském…